Otázky a odpovědi: budování sítě
Kdo si přečetl Síťové minimum a rozhodl se, že se do vybudování počítačové sítě pustí vlastními silami, najde zde další odpovědi na otázky, které se v této souvislosti často objevují.
Kabelová síť
- Jak propojit počítače do sítě?
Nejjednodušeji tak, že si zakoupíte tzv. přepínač (switch) s dostatečným počtem zásuvek (portů) a dostatečně dlouhý kus kabelu (kroucené dvoulinky, UTP). Pro rychlost 100 Mb/s vyhoví prakticky kterýkoli prodávaný síťový switch a jakýkoli kabel určený pro tuto síť, pro 1 Gb/s jsou nároky vyšší - i co se týká zapojování (budování takové sítě je lepší nechat na odbornících). Protože k zapojení kabelových konektorů bývá nutné speciální vybavení (kleště), prodejci kabelu většinou nabízejí provedení této činnosti - stačí jim sdělit, jak mají být jednotlivé úseky dlouhé. Kratší kabely (do 10 m) lze také koupit již hotové. Pak už stačí propojit síťovou kartu každého počítače se switchem, ten připojit na napájení, a síť je hotova.
- Musím mít switch i pro propojení 2 počítačů?
Není to nutné. Počítače lze propojit přímo kabelem, ten ale musí být jinak zapojen (tzv. překřížený kabel). Kabely menších délek se opět prodávají hotové, nebo je může vyrobit prodejce. Kabelem se jednoduše propojí síťové karty obou počítačů.
- Je v počítačové síti nebezpečné napětí?
Není. Síťové signály pracují s velice malým napětím, které nemůže ublížit člověku ani způsobit jinou škodu (např. při vyzkratování vodičů).
Bezdrátová síť
- Co je potřeba k vybudování bezdrátové sítě?
Každý počítač musí mít zařízení (kartu) pro bezdrátovou komunikaci (WiFi). Narozdíl od síťových karet bývá málokdy přímo na základní desce, musí se přidávat dodatečně (resp. přiobjednat při nákupu). Existují i externí verze. Mnoho notebooků ale toto zařízení zabudováno má - tam není potřeba nic přidávat. Používají se různé přenosové rychlosti - v současné době od 11 až do 54 Mb/s, v některých případech i více. Pokud se propojují víc než 2 počítače, je nutný ještě tzv. přístupový bod. Má podobnou funkci jako switch v kabelových sítích a zajišťuje vzájemnou komunikaci mezi počítači (bývá často kombinován se switchem a dalšími zařízeními).
- Jak je to s bezpečností bezdrátové sítě?
Bezdrátová síť je poměrně citlivým elementem - pokud není řádně zabezpečena, nejenže může někdo v blízkém okolí odposlouchávat přenosy, ale může síť také zneužít. Pokud je připojena k Internetu, může útočník využít tohoto přístupu k různým nekalým činnostem - rozesíláním spamu počínaje a vyhrožováním bombovým útokem konče. Poraďte se s odborníky, jak nejlépe vaši síť zabezpečit. Pokud si nastavujete síť vlastnoručně, zvolte zabezpečení WPA2 nebo WPA - ale rozhodně ne WEP (a už vůbec nezabezpečenou komunikaci).
Servery
- K čemu slouží server?
Slovo server má dva významy. Jednak znamená proces (běžící program), který poskytuje jiným počítačům/programům nějakou službu (poštovní, tiskovou, souborovou, časovou, databázovou atd.). Druhým významem je počítač, který je pro běh nějaké takové služby vyhrazen. Vyhrazené (dedikované) servery se hodí při častějším a rozsáhlejším využití dané služby - často pak na jednom stroji běží více takových služeb. V malých sítích se nejčastěji používá tiskový (slouží k připojení tiskáren) a souborový (pro uložení souborů) server.
- Kam ukládat soubory?
Pro skutečně malé sítě, anebo obecně tam, kde se nepředpokládá nutnost sdílení většího množství dat, si lze vystačit s ukládáním na jednotlivých počítačích. Potřebná data pak lze sdílet ostatním uživatelům v síti. Pro sdílení většího množství dat (zejména ve firmách) se pak vyplatí pořízení souborového serveru.
- Chceme zprovoznit firemní intranet. Jak na to?
Doporučujeme využít odborných služeb. V zásadě jde ale o to, že se na některém počítači (nejlépe trvale běžícím serveru) zprovozní webový (HTTP) server, a případně i některé podpůrné služby (včetně databázového serveru). V některých případech může být nutná změna konfigurace internetových prohlížečů na jednotlivých počítačích v síti.
- Jaký operační systém dát na server?
Pokud je server postaven na "klasické" x86 architektuře (stejné, jako se používá pro osobní počítače), je možností celá řada. V minulosti se většinou využívaly produkty firmy Novell, dnes situace tak jednoznačná není. Pro nenáročné, svépomocně spravované servery, lze použít např. Windows XP Professional (resp. dnes spíše Windows Vista Business), pro ty výkonnější pak Windows 2003 Server (nebo nový systém Windows 2008 Server). Na profesionálně spravované servery se často dává některá verze GNU/Linuxu nebo BSD, případně i další systémy (podle toho, které služby má server poskytovat). Poraďte se s odborníky, co v daném případě doporučí.
Připojení k internetu
- Jak sdílet připojení do sítě?
Záleží na způsobu připojení. Pokud je realizováno nějakým prvkem (třeba ADSL modemem), který má síťové rozhraní, je to velmi jednoduché. Zařízení se prostě připojí do sítě jako kterýkoli jiný počítač a nastaví se podle návodu tak, aby bylo připojení přístupné z celé sítě. Složitější je to v případech, kdy se zařízení připojuje k počítači (třeba přes USB). Pak se musí připojení nějakým způsobem nasdílet - a počítač musí být spuštěn vždy, když někdo chce používat Internet. Protože to není moc pohodlné, je lepší obětovat pár korun za zařízení, které lze připojit přímo do sítě.
- Jak umožnit z Internetu přístup na servery v síti?
Záleží na tom, zda mají dané stroje veřejné IP adresy. V malých sítích většinou nemívají (používá se překlad adres a celá síť navenek vystupuje pod jedinou adresou), a pak se musí nastavit překlad adres tak, aby byl konkrétní port serveru namapovaný na vnější port překladového mechanismu. Pokud by měl server veřejnou adresu, stačilo by, aby byl potřebný port otevřený do Internetu (povolením na firewallu).
- Funguje internetová telefonie mezi počítači v lokální síti?
Záleží na technologii. Pokud je síť připojena k Internetu, pak třeba Skype umožňuje i takovéto telefonování. V jiných případech může být nutné použít zvláštní nastavení nebo dokonce přidat speciální server. U sítí nepřipojených k Internetu je to trochu složitější, ale vždy existují nějaké cesty ke zprovoznění telefonie v místní síti.
- Lze omezit přenosovou rychlost nebo přístup na některé stránky?
Ano, je to možné. Pokud se do Internetu přistupuje přímo přes nějaké zařízení (ADSL modem, WiFi rozhraní apod.), záleží na jeho schopnostech - spíše ale počítejte s tím, že to umožňovat nebude. Proto se řešení musí nasadit na jednotlivých počítačích, a ve větších sítích použít server. Pak lze nastavit např. omezení adres (podle výskytu typických řetězců), omezit přenosovou rychlost (třeba i v různou denní dobu odlišně nebo jen pro stahování velkých souborů), povolit používání jen některých služeb apod.
- Lze používat více připojení současně?
Je to možné, a to v různých režimech. Pokud jsou připojení rychlostně srovnatelná, lze distribuovat zátěž rovnoměrně mezi ně (resp. podle toho, jak je to výhodnější). Jedná-li se o kombinaci rychlého a pomalého připojení, pak se použije takové konfigurace, aby se přednostně používalo to rychlé, a při plném vytížení nebo výpadku se teprve začalo používat pomalé.