webdesign, webhosting, software, sítě, databáze
Každý problém má své řešení.
AIKEN Vám přeje veselé Vánoce a mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2019.
Vydali jsme výpravnou, celobarevnou knihu Staré/nové kutnohorské pověsti od akademické malířky Jitky Jelínkové. Knihu si můžete objednat v našem LinuxMarketu nebo zakoupit v kutnohorských knihkupectvích a na dalších místech.
S rozmachem širokoúhlých monitorů se postupně mění také uživatelská rozhraní programů. Například při práci s poštou je dnes standardem třísloupcové zobrazení. Jak ho získat ve webmailu RoundCube?
Služba Přidej.cz spojuje hned tři hodnoty na jednom místě, a to zcela zdarma. Usnadňuje sdílení, posiluje SEO a nabízí přístup k zajímavým odkazům a k informacím o nich.
Po poměrně rychlém nárůstu podílu prohlížeče Internet Explorer 7 v posledních týdnech loňského roku se trend vrátil téměř do starých kolejí. Vypadá to, že tento browser zrovna díru do světa neudělá.
Jak všichni víme, prohlížeč Windows Internet Explorer 7 se objevil po dlouhé přestávce, ve které Microsoft žádné nové verze browseru nevydával. Starý MSIE 6 se stal opravdovým dinosaurem, kterého konkurenční prohlížeče porážely ve všech směrech přinejmenším vysoko na body, ne-li dokonce K.O.
Ve WIE 7 se objevily různé nové funkce, povětšinou okopírované z moderních prohlížečů. Také byly opraveny některé chyby a rozpory se standardy (bohužel ale zdaleka ne všechny). Zkrátka se jedná o podstatně lepší prohlížeč, než jakým je MSIE 6. Že není nejlepší, to už je věc jiná.
Zajímavé ale je, jak rychle nová verze (ne)nahrazuje tu starou. Jak se každý může podívat na výsledky v Česku, podíl IE 7 delší dobu rostl pomalu, pak jeho růst podstatně zrychlil (zřejmě kvůli odstranění kontroly pravosti Windows), ale na začátku letošního roku opět zvolnil. Poslední týden v roce je anomální - v ty dny se pracovalo jen málokde a tedy vypadla ze hry většina firemních desktopů, což se muselo na statistice projevit.
Aktuálně to vypadá tak, že při současném tempu dosáhne za rok (tedy víc než 2 roky od svého vydání) podíl 40 %. A to všechno přes to, že je WIE 7 instalován automaticky prostřednictvím Windows Update a obsahuje ho také systém Windows Vista, se kterým je kupována většina nových počítačů. Dá se takto "rychlý" růst považovat za úspěch?
Nejzajímavější na tom ale je, že ostatních prohlížečů se vzestup IE 7 prakticky nijak nedotkl - veškerá získaná procenta jsou na úkor IE 6. Takto to tedy vypadá v ČR. Ale i jinde ve světě je to podobné. Například podle této statistiky je na tom IE 7 ještě podstatně hůře - jak v aktuálním podílu, tak hlavně v rychlosti růstu (ten je nyní mizivý). O něco (pro IE 7) příznivější čísla lze najít např. tady, ale ani tam to není moc slavné.
Windows Internet Explorer 7 se zkrátka ukazuje jako nepříliš úspěšný prohlížeč. Je docela možné, že ještě než se stihne dostat na nějaký skutečně významný podíl, bude převálcován svým následníkem, tedy verzí 8. Ta už existuje jako beta a je klidně možné, že bude jako finální vydána již někdy během léta. Tedy v době, kdy se IE 7 dostane na nějakých 25 % podílu.
Zkrátka, kdo se rozhodl začít používat kvalitnější prohlížeč, zvolil Firefox nebo Operu - a to bez ohledu na to, zda byl či nebyl k dispozici novější Internet Explorer. A zřejmě tomu tak bude i nadále. Ukazuje to, že ani přibalování prohlížeče přímo k systému nemusí zdaleka být zaručeným receptem na dosažení drtivého podílu. O šmejdy stojí málokdo, a kdo má chuť zvolit něco lepšího, bez rozpaků to udělá. Nejen v případě webových prohlížečů.
Článek byl původně napsán pro blog na serveru ABC Linuxu.
AIKEN s.r.o.
Lorecká 465, 284 01 Kutná Hora
tel. 312 312 413, mobil 606 362 315
www.aiken.cz, aiken@aiken.cz