webdesign, webhosting, software, sítě, databáze
Každý problém má své řešení.
AIKEN Vám přeje veselé Vánoce a mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2019.
Vydali jsme výpravnou, celobarevnou knihu Staré/nové kutnohorské pověsti od akademické malířky Jitky Jelínkové. Knihu si můžete objednat v našem LinuxMarketu nebo zakoupit v kutnohorských knihkupectvích a na dalších místech.
S rozmachem širokoúhlých monitorů se postupně mění také uživatelská rozhraní programů. Například při práci s poštou je dnes standardem třísloupcové zobrazení. Jak ho získat ve webmailu RoundCube?
Služba Přidej.cz spojuje hned tři hodnoty na jednom místě, a to zcela zdarma. Usnadňuje sdílení, posiluje SEO a nabízí přístup k zajímavým odkazům a k informacím o nich.
Už jsem zase slyšel o zbytečnosti používání ICMP, včetně doporučení všechen ICMP provoz na firewallu zablokovat. Kdy už "odborníci" začnou přemýšlet...
Někdy, když slyším nebo čtu doporučení týkající se počítačové bezpečnosti, nevím, jestli se mám smát, brečet, anebo autorovi rad jemně prakticky naznačit, co mu nebozí uživatelé provedou. Spousta "bezpečnostních" doporučení totiž nadělá víc škody než užitku.
Jedním z typických příkladů tohoto druhu je poměrně často slýchaná rada, že by se měl zablokovat veškerý ICMP provoz. To je samozřejmě hovadina z nejhorších. Kdyby si autor takové rady aspoň přečetl třeba RFC 792 (a pokud možno ho i pochopil), snad by mluvil jinak. ICMP má pro provoz sítě dost závažný význam.
Je zajímavé, že kdekdo ví, že klasický ping využívá právě ICMP. Z toho také pramení zdůvodnění: "Nějakej blbej ping nebudeš potřebovat. A navíc nikdo nebude pingovat tebe, to je strašně důležitý." Ale to, že ICMP slouží především k signalizaci různých síťových problémů, asi ani netuší. A tak když se bude prohlížeč nekonečně dlouho a bez jakékoli odezvy zkoušet připojit na server, který je zrovna odstavený, bude proklínáno všechno (prohlížeč, OS, síť atd.), jen ne pravý viník.
Typické je také to, že ti, kdo dávají takové rady na "superzabezpečení počítače", mají na tom svém rootovské/adminovské heslo nastavené na "root" nebo "admin", dávno známé bezpečnostní díry nechávají nezazáplatované a v počítači jim nezřídka řádí několik červů či trojanů.
Článek byl původně napsán pro blog na serveru ABC Linuxu.
AIKEN s.r.o.
Lorecká 465, 284 01 Kutná Hora
tel. 312 312 413, mobil 606 362 315
www.aiken.cz, aiken@aiken.cz